Raport zintegrowany
2021

Ciepło bez tajemnic

Wskaźniki GRI
SDGs
  • 102-14

Czym różni się niska emisja od smogu? Dlaczego wykorzystuje się odpady jako paliwo do produkcji ciepła? Jak odczytywać dane zawarte na fakturze za ciepło? Jakie innowacje technologiczne wprowadzane są w ciepłownictwie? Wysłuchaj podcastu Ciepło bez tajemnic i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania w ciepłownictwie.

Do 2030 roku będziemy mieć co najmniej 70 proc. ciepła z paliw niskoemisyjnych.

Ciepło sieciowe jest najlepszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Spółka do 2030 roku chce w znaczący sposób zwiększyć udział „zielonych” paliw. Zapowiada także podłączenie większej liczby mieszkań do ciepła sieciowego.

Przemysław Kołodziejak prezes zarządu PGE Energia Ciepła

Dla mieszkańców Europy, w tym Polski, coraz ważniejszą rolę zaczyna odgrywać ekologia. Konsumenci korzystający m.in. z usług energetycznych chętnie wybierają dostawców przyjaznych dla planety. Ten trend, a także polityka klimatyczna Unii Europejskiej powodują, że spółki energetyczne wdrażają strategię odejścia od paliw kopalnych na rzecz „zielonej” energii. Zmiany dotykają także branży ciepłowniczej, która od jesieni znów pracuje „pełną parą”.

Odcinek 1: Ciepło bez tajemnic

Czym różni się MW od MW termicznego, a czym jest GW i kiedy stosujemy te jednostki miary? Czym jest kogeneracja i co różni ją od trigeneracji? W jaki sposób ciepło transportowane jest przez dziesiątki kilometrów? Z wyjaśnieniem tych zagadnień zmierzyli się eksperci w pierwszym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”, którego partnerem jest PGE Energia Ciepła.

Odcinek 2: Każdy może zadbać o czyste powietrze

Dlaczego niska emisja jest zła, a źródła niskoemisyjne są pożądane? Czy niska emisja jest tym samym co smog? Czy spalanie odpadów może być ekologiczne? Co sprawia, że w elektrociepłowni kotły są niskoemisyjne? M.in. na takie pytania odpowiedzą eksperci w drugim odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”.

Odcinek 3: Czy spalanie odpadów może być ekologiczne?

W nowym, trzecim odcinku podcastów z serii „Ciepło bez tajemnic”, eksperci z PGE Energia Ciepła z Grupy PGE poruszają temat niskiej emisji, omawiając również kwestię funkcjonowania Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii. Partnerem cyklu jest PGE Energia Ciepła.

Odcinek 4: Elektrociepłownie przyjazne środowisku

W jaki sposób działa Instalacja Mokrego Odsiarczania Spalin? Co znajduje się w pióropuszu białego dymu unoszącym się z potężnych kominów? Dlaczego w elektrociepłowni woda krąży w obiegu zamkniętym? Czy w „fabryce ciepła” wytwarza się gips? Na takie pytania odpowiedzą m.in. eksperci w czwartym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”, którego partnerem jest PGE Energia Ciepła.

Odcinek 5: Jakie ogrzewanie dla domu?

Jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu? Kto może skorzystać z ciepła sieciowego i ciepłej wody użytkowej? Jak pozyskać fundusze do zmiany ogrzewania i w jaki sposób zapewnić efektywność energetyczną? M.in. na takie pytania odpowiedzą eksperci w kolejnym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”, którego partnerem jest PGE Energia Ciepła.

Odcinek 6: Elektrociepłownie - to pewność dostaw ciepła przez cały rok

Elektrociepłownie pracują tylko w czasie chłodów, czy również wtedy, gdy są upały? Co zrobić, aby korzystać z ciepła przez cały rok? O ile wzrosną nasze rachunki, jeśli przez okrągłe 12 miesięcy będziemy korzystać z ciepła sieciowego? Kto decyduje o tym, czy grzejniki w domu grzeją? Jak wygląda „pogodynka” w ciepłownictwie? Na takie pytania odpowiedzą eksperci w szóstym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic”.

Odcinek 7: Rachunek bez tajemnic

Czy całkowite zamykanie zaworów grzejników jest sposobem na oszczędność? Jak my sami wpływamy na wysokość rachunków za ciepło? W kolejnym odcinku podcastu „Ciepło bez tajemnic” eksperci PGE Toruń należącej do PGE Energia Ciepła wyjaśniają, jak rozliczane jest ciepło oraz zdradzają, co zrobić, by płacić za nie jak najmniej.

Odcinek 8: System ciepłowniczy bez tajemnic, cz. I - wytwarzanie

Ciepłownictwo wprowadza coraz to nowe innowacje, wykorzystując np. turbiny samolotowe! Na dodatek okazuje się, że w niektórych elektrociepłowniach możliwa jest zamiana ciepła na chłód, co jest alternatywą dla klimatyzacji. Jakie tajemnice kryje system ciepłowniczy?

Odcinek 9: System ciepłowniczy bez tajemnic, cz. II - dystrybucja

Czym jest system ciepłowniczy i jak to się dzieje, że wszyscy, bez względu na odległość od elektrociepłowni mamy w domach wodę o podobnej temperaturze? A co w przypadku awarii sieci? I co oznacza zielona woda w kranie?

Odcinek 10: Zawód energetyk bez tajemnic

Ciekawe zajęcia, szansa na stypendium, dobrze płatna, pewna praca w zawodzie… Korzyści wynikających z nauki w technikum na kierunku technik energetyk można wymieniać naprawdę dużo. Czy młodzi ludzie są zainteresowani pracą w elektrociepłowni? I w jaki sposób są do tego przygotowywani?

Wróć na górę strony

Wyniki wyszukiwania